- Radiostyrd monstertruck i skala 1/18
- 4-hjulsdrift Topphastigheten 25km/h är justerbar
- Tuffa LED-lampor fram och under bilen!
- Levereras med RC batteri och laddare
Uppgraderad och roligare än någonsin – Enoze 9300E Armadillo RC Monster Truck för barn och nybörjare
Enoze 9300E Armadillo är tillbaka – nu kraftigare, tuffare och med ännu mer körglädje! Denna lilla radiostyrda Monster Truck har byggts om från grunden för att ge dig ännu bättre prestanda perfekt radiostyrd bil för barn och nybörjar med sin lilla skala och justerbara topphastighet. Med ett nytt, starkare chassi, förstärkta bär- och länkarmar, LED-Lampor fram och undertill, samt ett kraftigare batteri för längre körtid, är Armadillo redo att ta sig an tuffare utmaningar än någonsin tidigare. Armadillo har samma snabba och responsiva elektronik som sitter kvar under skalet, tillsammans med den kompakta storleken och den coola karossen som gjort modellen så populär. Med en justerbar toppfart på upp till 25 km/h är den perfekt för både barn och nybörjare!
Vad utmärken Enoze Armadillo?
- Perfekt för nybörjare – Enkel att köra tack vare justerbar toppfart direkt från kontrollen.
- Liten skala - Med sin lilla skala så blir Armadillo perfekt att ta med på äventyr, enkel att köra på en liten som stor yta.
- Uppgraderad konstruktion – Nytt kraftigt chassi och robusta bär-/länkarmar ger bättre hållbarhet och köregenskaper.
- Fräcka detaljer – LED-lampor framtill och undertill! Samt en wheelie bar för extra stil och kontroll vid häftiga accelerationer.
- Förlängd körtid – Det nya kraftigare batteriet (1500mAh mot 850mah som tidigare bil hade) ger dig längre körtid för mer action utomhus.
- Fyrhjulsdrift och fin styrkontroll – Stabil och smidig även i högre hastigheter.
- Redo att köra direkt ur lådan – Laddbart batteri och USB-laddare medföljer. Endast 3 x AA-batterier till kontrollen behövs.
Sladda, hoppa och ha kul – inomhus och utomhus
Med en stark motor, fyrhjulsdrift och förbättrad fjädring är Armadillo redo för action. Sladda genom kurvor på hemmagjorda banor eller ta dig an hopp och hinder i trädgården. De grovmönstrade däcken ger grepp på både grus och gräs – den perfekta lilla äventyrsbilen!
Kompakt storlek – stor körglädje
Med sina 29 cm och skala 1/18 är Armadillo lätt att ta med överallt. Trots sin storlek levererar den rejäl kraft och klarar både inomhuskörning och lättare terräng utomhus. Den nya konstruktionen ger ännu mer stabilitet och tålighet.
2,4GHz kontroll – justerbar hastighet och störningsfri körning
Radiokontrollen på 2,4GHz ger dig smidig och precis styrning med god räckvidd. Justera enkelt topphastigheten direkt via kontrollen (SPEED) – perfekt för barn som vill börja långsamt men snabbt kunna växla upp när de blir säkrare.
Hastighet och kontroll i litet format
Tack vare sin justerbara toppfart på upp till 25 km/h kan Armadillo leverera fartfyllda race och actionstunder. Batteriet räcker upp till 20 minuter körning – och laddas enkelt via USB när det är dags för en paus.
Lätt att komma igång
Aldrig kört RC tidigare? Inga problem! Armadillo är designad för att vara enkel att hantera, även för nybörjare. Börja långsamt, lär dig styra, och utmana sen kompisarna till race!
Allt utom AA-batterier medföljer
Bilen levereras RTR (Ready-to-Run), så du behöver bara packa upp, ladda batteriet och sätta igång. Inbyggt uppladdningsbart batteri och USB-laddare ingår – du behöver bara komplettera med 3 st AA-batterier till kontrollen.
Kul att köra tillsammans!
Att köra RC är ännu roligare med fler! Samla vänner och familj för att tävla, bygga banor och skapa minnesvärda stunder. 2,4GHz-radion gör att flera kan köra samtidigt utan störningar.
Fler RC-bilar i samma serie:
Se Armadillo i action!
Pris | 699:- |
---|---|
Levereras som | Ready-to-run (RTR) |
Skala | 1/18 |
Modell | Monster Truck |
Toppfart (km/h) | 25 |
Justerbar hastighet | Ja |
Körtid (min) | 20 |
Lämplig för | Nybörjare |
Storlek (LxBxH) (mm) | 290x190x100 |
Driftsätt | El |
Drivning | 4WD |
Motor typ | Borstad |
Motorstorlek | 390 |
Fartreglage (ESC) | Brushed 3-in-1 |
Laddare | USB (medföljer) |
Batteri | Li-Ion 7.4V 1500mAh (medföljer) |
Batterikontakt | Mini-Tamiya |
Batteri till Radiokontrollen | Medföljer ej (2xAA) |
Varumärke | PXtoys |
Varumärke artnr | 9300E_V3 |