Axial SCX30 Chevrolet K10 1/30 4WD Crawler
- Prisvärd mini-crawler i skala 1:30 med 4WD
- Perfekt för crawlerbanor inomhus och mindre banor utomhus
- Lättkörd och rolig – ett utmärkt val för nybörjaren
- Komplett RTR med batteri, USB-laddare och radio
Axial SCX30 Chevrolet K10 är beviset på att en riktigt rolig crawler inte behöver vara stor eller dyr. I det kompakta formatet 1:30 får du en fyrhjulsdriven crawler som är enkel att köra, full av smarta detaljer och framför allt otroligt rolig. Den lilla storleken gör dessutom att du kan köra nästan var som helst – bygg en crawlerbana på skrivbordet, över böcker och kartonger eller skapa en teknisk bana på golvet. När vädret tillåter är den lika redo för mindre utomhusbanor med stenar, grus och andra hinder.
SCX30 är ett riktigt bra val för dig som vill prova på RC-crawling utan att behöva köpa en stor och dyr modell. Samtidigt har Axial inte snålat med crawler-egenskaperna. Permanent fyrhjulsdrift, låsta differentialer, bra markfrigång, dämpade stötdämpare och greppvänliga Interco Super Swamper-däck ger den lilla bilen imponerande möjligheter att ta sig fram över hinder. Dessutom levereras bilen helt komplett RTR – ladda batteriet och börja köra!
Det lilla formatet är en av SCX30:s största fördelar. Med en längd på endast ca 16 cm behövs det inte mycket utrymme för att skapa en riktigt rolig och utmanande crawlerbana. Böcker, kartonger, träbitar och andra vardagliga föremål kan snabbt förvandlas till broar, ramper och hinder. Det gör SCX30 perfekt för inomhuskörning och till en RC-bil som du faktiskt kan använda året runt.
Vill du köra utomhus kan du istället skapa mindre banor med stenar, grus, träbitar och naturliga hinder. Här kommer bilens fyrhjulsdrift, låsta differentialer och crawlerdäck till sin rätt när du försöker hitta rätt linje och långsamt arbeta dig över hindren.
Trots det lilla formatet har Axial utrustat SCX30 med flera genomtänkta lösningar för seriös crawling. Chassit har en vinklad skidplate som hjälper bilen att glida över hinder istället för att fastna. Axelhusen är utformade för att lättare passera över stenar och andra ojämnheter, samtidigt som high-clearance-länkar baktill bidrar till bättre frigång.
Viktfördelningen är framtung för att ge bättre stabilitet vid klättring och elektroniken är placerad lågt i chassit för att hålla tyngdpunkten nere. Tillsammans med de dämpade 25 mm-stötdämparna får bilen fina egenskaper när underlaget blir ojämnt och tekniskt.
Den borstade Axial 65T-motorn är anpassad för crawling där kontroll och möjlighet att ta sig fram över hinder är viktigare än hög toppfart. Kraften skickas ut till alla fyra hjulen och de låsta differentialerna ser till att hjulen fortsätter arbeta tillsammans även när underlaget blir ojämnt.
Drivlinan är dessutom utrustad med kullager genom hela bilen, något som bidrar till en mjuk och effektiv drivlina. Transmissionen är lättåtkomlig och SCX30 är även kompatibel med alternativa drev avsedda för Axial SCX24 om du längre fram vill experimentera med olika utväxlingar.
SCX30 är liten, men detaljnivån är imponerande. Den officiellt licensierade Chevrolet K10-karossen är tillverkad i ABS och ger bilen ett realistiskt scale-utseende. Fram- och bakljus med LED gör dessutom bilen extra snygg när du kör inomhus eller när ljuset börjar försvinna utomhus.
De licensierade Interco Super Swamper-däcken är tillverkade i en mjuk gummiblandning och har skuminlägg för att kombinera realistiskt utseende med bra grepp. Karossen har dessutom en clipless-infästning som gör att du snabbt kommer åt chassi och batteri utan traditionella karossclips.
Den medföljande Spektrum SLT2-radion använder 2,4 GHz-teknik och är enkel att komma igång med. För nya förare finns dessutom möjlighet att begränsa bilens maximala gaspådrag till 50 eller 75 %. Det gör det enklare att lära känna bilen och få kontroll över körningen innan du använder full effekt.
2,4 GHz-systemet gör det även möjligt att köra flera radiostyrda modeller samtidigt utan att behöva hålla reda på olika frekvenser – perfekt om ni bygger en crawlerbana och vill köra tillsammans.
Axial SCX30 Chevrolet K10 levereras Ready-To-Run och är komplett direkt ur kartongen. Bilen är färdigmonterad och både Spektrum SLT2-radio, 7,4V 160mAh 2S LiPo-batteri, USB-C-laddare och batterier till sändaren medföljer. Du behöver alltså inte komplettera med något för att komma igång – ladda bilens batteri och ge dig ut på din första crawlerbana.
För dig som är nyfiken på RC-crawling är SCX30 ett enkelt och prisvärt sätt att börja. För den mer erfarna RC-föraren är det istället en riktigt rolig liten crawler som gör att nästa bana aldrig behöver vara längre bort än skrivbordet, vardagsrumsgolvet eller trädgården.
| Levereras som | Ready-to-run (RTR) |
|---|---|
| Skala | 1/30 |
| Modell | Crawler |
| Justerbar hastighet | Nej |
| Lämplig för | Nybörjare |
| Driftsätt | El |
| Drivning | 4WD |
| Motor typ | Borstad |
| Laddare | USB (medföljer) |
| Varumärke | AXIAL |
| Varumärke artnr | AXI-2260T |